Forårspremiere mod FC Nordsjælland


5. juni 2019
Superligakampprogrammet for R1-R26 den kommende sæson er klar!
 
Superligasæsonen 2019/20 sparkes i gang i weekenden 12-15. juli 2019, og AC Horsens skal møde FC Nordsjælland på CASA Arena Horsens i første runde.
 
Herefter venter en udekamp mod oprykkerne fra Silkeborg IF, inden mestrene fra FC København kommer til Horsens.
 
Grundspillet har 20 spillerunder i efteråret 2019 og 6 spændende runder i starten af foråret 2020 hvor der som hidtil ventes hård kamp om både adgangen til Mesterskabsspillet for klubberne og det bedst mulige udgangspunkt for Gruppespillet. Især sidstnævnte forventes at kunne blive dramatisk, da der ekstraordinært vil rykke 3 klubber ned fra Superligaen. Det vil blive de to 4’ere efter afslutningen af gruppespillet (efter 32. spillerunde) samt den sammenlagte taber i kampene mellem de to 3’ere efter gruppespillet.
 
De præcise kamptidspunkter for de første runder af grundspillet forventes at komme på plads indenfor to uger.
 
Runde 1:
 
SønderjyskE − Randers FC
 
FC Midtjylland – Esbjerg fB
 
Brøndby IF – Silkeborg IF
 
OB − F.C. København
 
AC Horsens − FC Nordsjælland
 
Hobro IK − AGF
 
Lyngby BK − AaB
 
 
Runde 2:
 
F.C. København − AGF
 
FC Midtjylland − FC Nordsjælland
 
AaB − SønderjyskE
 
Randers FC − Brøndby IF
 
OB − Lyngby BK
 
Esbjerg fB − Hobro IK
 
Silkeborg IF − AC Horsens
 
 
Runde 3:
 
Brøndby IF − OB
 
AaB − Silkeborg IF
 
AC Horsens − F.C. København
 
FC Nordsjælland − Esbjerg fB
 
AGF − FC Midtjylland
 
Hobro IK − Randers FC
 
Lyngby BK − SønderjyskE
 
 
Runde 4:
 
SønderjyskE − F.C. København
 
FC Midtjylland − AaB
 
Brøndby IF − AC Horsens
 
Randers FC − FC Nordsjælland
 
Esbjerg fB − OB
 
Lyngby BK − AGF
 
Silkeborg IF − Hobro IK
 
 
Runde 5:
 
F.C. København − Lyngby BK
 
SønderjyskE − AGF
 
AaB − Esbjerg fB
 
OB − Randers FC
 
AC Horsens − FC Midtjylland
 
FC Nordsjælland − Silkeborg IF
 
Hobro IK − Brøndby IF
 
 
Runde 6:
 
FC Midtjylland − Hobro IK
 
Brøndby IF − AaB
 
Randers FC − F.C. København
 
FC Nordsjælland − OB
 
AGF − AC Horsens
 
Esbjerg fB − Lyngby BK
 
Silkeborg IF – SønderjyskE
 
 
Runde 7:
 
F.C. København − FC Nordsjælland
 
SønderjyskE − FC Midtjylland
 
Brøndby IF − AGF
 
AC Horsens − AaB
 
Hobro IK − OB
 
Esbjerg fB − Silkeborg IF
 
Lyngby BK − Randers FC
 
 
Runde 8:
 
FC Midtjylland − Brøndby IF
 
AaB − F.C. København
 
Randers FC − Silkeborg IF
 
OB − SønderjyskE
 
AC Horsens − Lyngby BK
 
FC Nordsjælland − Hobro IK
 
AGF − Esbjerg fB
 
 
Runde 9:
 
SønderjyskE − AC Horsens
 
Brøndby IF − FC Nordsjælland
 
AGF − AaB
 
Hobro IK − F.C. København
 
Esbjerg fB − Randers FC
 
Lyngby BK − FC Midtjylland
 
Silkeborg IF − OB
 
 
Runde 10:
 
F.C. København − FC Midtjylland
 
Randers FC − AC Horsens
 
OB − AGF
 
FC Nordsjælland − AaB
 
Hobro IK − SønderjyskE
 
Esbjerg fB − Brøndby IF
 
Silkeborg IF − Lyngby BK
 
 
Runde 11:
 
F.C. København − Silkeborg IF
 
SønderjyskE − Brøndby IF
 
FC Midtjylland − OB
 
AaB − Randers FC
 
AC Horsens − Esbjerg fB
 
AGF − FC Nordsjælland
 
Lyngby BK − Hobro IK
 
 
Runde 12:
 
Brøndby IF − F.C. København
 
Randers FC − AGF
 
OB − AC Horsens
 
FC Nordsjælland − Lyngby BK
 
Hobro IK − AaB
 
Esbjerg fB − SønderjyskE
 
Silkeborg IF − FC Midtjylland
 
 
Runde 13:
 
F.C. København – Esbjerg fB
 
SønderjyskE − FC Nordsjælland
 
FC Midtjylland − Randers FC
 
AaB – OB
 
AC Horsens – Hobro IK
 
AGF – Silkeborg IF
 
Lyngby BK − Brøndby IF
 
 
Runde 14:
 
SønderjyskE − AaB
 
Brøndby IF − Randers FC
 
OB − FC Nordsjælland
 
AGF − F.C. København
 
Hobro IK − Silkeborg IF
 
Esbjerg fB − FC Midtjylland
 
Lyngby BK − AC Horsens
 
 
Runde 15:
 
F.C. København − SønderjyskE
 
AaB − FC Midtjylland
 
Randers FC − Lyngby BK
 
OB − Hobro IK
 
FC Nordsjælland − AGF
 
Esbjerg fB − AC Horsens
 
Silkeborg IF − Brøndby IF
 
 
Runde 16:
 
FC Midtjylland − F.C. København
 
Brøndby IF − Esbjerg fB
 
Randers FC − AaB
 
AC Horsens − Silkeborg IF
 
AGF − SønderjyskE
 
Hobro IK − FC Nordsjælland
 
Lyngby BK − OB
 
 
Runde 17:
 
F.C. København − Hobro IK
 
SønderjyskE − Lyngby BK
 
AaB − AC Horsens
 
OB − FC Midtjylland
 
FC Nordsjælland − Randers FC
 
AGF − Brøndby IF
 
Silkeborg IF − Esbjerg fB
 
 
Runde 18:
 
F.C. København − Brøndby IF
 
FC Midtjylland − Silkeborg IF
 
AaB − Hobro IK
 
Randers FC − SønderjyskE
 
AC Horsens − OB
 
Esbjerg fB − AGF
 
Lyngby BK − FC Nordsjælland
 
 
Runde 19:
 
SønderjyskE – Esbjerg fB
 
Brøndby IF − FC Midtjylland
 
OB – AaB
 
FC Nordsjælland − F.C. København
 
AGF – Lyngby BK
 
Hobro IK − AC Horsens
 
Silkeborg IF − Randers FC
 
 
Runde 20:
 
F.C. København − OB
 
FC Midtjylland − AGF
 
Brøndby IF − Hobro IK
 
AaB − FC Nordsjælland
 
Randers FC − Esbjerg fB
 
AC Horsens − SønderjyskE
 
Lyngby BK − Silkeborg IF
 
 
Vinterpause
 
 
Runde 21:
 
SønderjyskE − Hobro IK
 
FC Midtjylland − Lyngby BK
 
OB − Brøndby IF
 
FC Nordsjælland − AC Horsens
 
AGF − Randers FC
 
Esbjerg fB − F.C. København
 
Silkeborg IF − AaB
 
 
Runde 22:
 
AaB − Brøndby IF
 
Randers FC − OB
 
AC Horsens − AGF
 
FC Nordsjælland − SønderjyskE
 
Hobro IK − FC Midtjylland
 
Lyngby BK − Esbjerg fB
 
Silkeborg IF − F.C. København
 
 
Runde 23:
 
F.C. København − AaB
 
FC Midtjylland − SønderjyskE
 
Brøndby IF − Lyngby BK
 
OB − Silkeborg IF
 
AC Horsens − Randers FC
 
AGF − Hobro IK
 
Esbjerg fB − FC Nordsjælland
 
 
Runde 24:
 
F.C. København − AC Horsens
 
SønderjyskE − OB
 
AaB − Lyngby BK
 
Randers FC − FC Midtjylland
 
FC Nordsjælland − Brøndby IF
 
Hobro IK − Esbjerg fB
 
Silkeborg IF − AGF
 
 
Runde 25:
 
FC Midtjylland − AC Horsens
 
Brøndby IF − SønderjyskE
 
Randers FC − Hobro IK
 
AGF − OB
 
Esbjerg fB − AaB
 
Lyngby BK − F.C. København
 
Silkeborg IF − FC Nordsjælland
 
 
Runde 26:
 
F.C. København − Randers FC
 
SønderjyskE – Silkeborg IF
 
AaB – AGF
 
OB – Esbjerg fB
 
AC Horsens − Brøndby IF
 
FC Nordsjælland − FC Midtjylland
 
Hobro IK − Lyngby BK
 
Kilde: superliga.dk