Brøndby-fans slipper for parkeringsafgift

25.08.2026 14:00

AC Horsens har fundet en løsning, så Brøndby-tilhængerne ikke skal betale parkeringsafgift i forbindelse med kampen den 9. august.

Vi beklager de uheldige omstændigheder omkring parkeringen og de ekstraordinært høje parkeringsafgifter, som blev udstedt til Brøndby-tilhængere efter 2-0-sejren på Hybel Arena Horsens. Afgifterne blev udstedt, selv om de pågældende fans havde parkeret i henhold til de parkeringsanvisninger, der fremgik af vores hjemmeside.

Det sørger vi nu for at få ændret, og efter en god dialog med ejeren af parkeringspladsen har vi vurderet, at selvom man kan argumentere for, at man skal være opmærksom på skiltning på parkeringspladsen, så har vi begået fejl.

Vi har derfor fundet frem til en løsning og det betyder, at Brøndby-tilhængerne ikke skal betale parkeringsafgiften.

Den enkelte Brøndby-tilhænger, der har modtaget en parkeringsafgift, skal sende en mail til [email protected]. I mailen skal man skrive, at det drejer sig om parkeringsafgiften til kampen den 9. august og oplyse registreringsnummer på den bil, det drejer sig om. Herefter skal de ikke foretage sig yderligere, og afgiften bliver annulleret.

Vi beklager endnu engang det bøvl, det har medført, men vi håber nu, at alle kan se tilbage på en god eftermiddag på Hybel Arena Horsens, og vi glæder os til at se Brøndby-tilhængere igen næste gang, vi mødes i Horsens.

Med venlig hilsen

Jacob Jørgensen
CEO, AC Horsens