Michelle Adsbøl Nielsen

Michelle Adsbøl Nielsen bliver Chief Operating Officer i AC Horsens

12.02.2025 08:50

AC Horsens har valgt at udpege Michelle Adsbøl Nielsen som klubbens nye Chief Operating Officer (COO), og hun fortsætter som assistent for bestyrelsesformanden.

I denne rolle vil Michelle Adsbøl Nielsen blive en vigtig del af klubbens administrative team, drive forretningsudvikling og styrke klubbens tilstedeværelse inden for dansk fodbold.

Hun har stor erfaring inden for sportsledelse og forretningsdrift og har i mange år arbejdet med en bred vifte af opgaver som blandt andet omhandler eventplanlægning og afholdelse af VIP-arrangementer, og hun har senest arbejdet som assistent for bestyrelsesformanden.

Hendes ekspertise inden for kommerciel udvikling, fanengagement og operationel effektivitet vil være medvirkende til at fremme AC Horsens' ambitioner om at vende tilbage til 3F Superligaen.

- Denne udnævnelse er en vigtig del af vores igangværende omstruktureringsproces, hvor vi positionerer klubben til en bæredygtig fremtid i 3F Superligaen. Michelle har imponeret os meget med sin indstilling og sine evner, og vi tror på, at hun vil gøre det godt i den nye rolle, siger AC Horsens’ direktør Kristian Nielsen.

- Michelle er en af vores mest talentfulde og betroede medarbejdere, og vi er meget glade for at kunne give hende denne velfortjente forfremmelse og mulighed, supplerer AC Horsens’ bestyrelsesformand Bill Binnie.

I den nye stilling vil Michelle Adsbøl Nielsen arbejde tæt sammen med klubbens ledelse om at forbedre fanoplevelser, optimere klubbens drift og skabe kommerciel succes. Hendes udnævnelse markerer et vigtigt skridt i AC Horsens' engagement i langsigtet vækst og konkurrenceevne.

- Jeg er både glad og stolt over den tillid, som bestyrelsen og den øvrige ledelse har vist mig. Vi har en stærk organisation i AC Horsens, og jeg er overbevist om, at vi sammen kan løfte klubben yderligere, siger Michelle Adsbøl Nielsen.

Hun tiltræder som COO med øjeblikkelig virkning, og hun får en vigtig rolle i udformningen af den næste fase af klubbens udvikling.